
Power Factor Correction Controller 0.25mA 100kHz 8-Pin PDIP N T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LT1249CN8#TRPBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DIP |
| Package/Case | PDIP N |
| Package Description | Plastic Dual In Line Package Narrow Body |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 8 |
| PCB | 8 |
| Package Length (mm) | 10.16(Max) |
| Package Width (mm) | 6.48 |
| Package Height (mm) | 3.3 |
| Seated Plane Height (mm) | 3.68(Min) |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Power Factor Correction Controller |
| Operation Mode | CRM, Current Mode |
| Max Operating Supply Voltage | 27V |
| Start-Up Supply Current | 0.25mA |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| UVLO Turn-Off Threshold | 10.5V |
| UVLO Turn-On Threshold | 16.5V |
| Maximum Duty Cycle | 96(Typ)% |
| Cage Code | 24355 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Analog Devices LT1249CN8#TRPBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.