
The LT1721IGN is a 4-channel ultra-fast general purpose logic IC with TTL output, operating over a supply voltage range of 2.7V to 6V. It features a common mode rejection ratio of 80dB and a hysteresis of 7mV. The device is packaged in a 0.150 inch plastic SSOP-16 package and has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The LT1721IGN is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LT1721IGN datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SSOP |
| Common Mode Rejection Ratio | 80dB |
| Hysteresis | 7mV |
| Input Bias Current | 6uA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3mV |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 20mA |
| Output Type | TTL |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Propagation Delay | 10ns |
| Quiescent Current | 7mA |
| Response Time | 7ns |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Ultra-Fast™ |
| Supply Current | 28mA |
| Technology | BIPOLAR |
| Type | General Purpose |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices LT1721IGN to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
