Boost, Flyback, and Cuk DC/DC controller with a maximum output voltage of 100V and output current of 10mA. Features a 93.5% duty cycle, operating temperature range of -40°C to 125°C, and a supply voltage range of 2.55V to 20V. Packaged in a 20-SSOP (G) with dimensions of 7.5mm (L) x 5.6mm (W) x -0.05mm (H). This RoHS compliant component is lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LT1738EG#PBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | G |
| Duty Cycle | 93.5% |
| Height | -0.05mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 20V |
| Min Supply Voltage | 2.55V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 10mA |
| Output Voltage | 100V |
| Package Quantity | 66 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Topology | Boost, Flyback, Cuk |
| Width | 5.6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices LT1738EG#PBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.