Analog Devices LT1763IS8-3.3#TRPBF technical specifications.
| Package/Case | SOIC |
| Dropout Voltage | 300mV |
| Min Current Limit | 520mA |
| Max Input Voltage | 20V |
| Min Input Voltage | 1.8V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30uA |
| Output Current | 500mA |
| Output Voltage | 3.3V |