
The LT1964ES5-BYP#PBF is a negative linear voltage regulator with a maximum output voltage of -20V and an output current of 200mA. It operates within a temperature range of -40°C to 125°C and has a dropout voltage of 340mV. The device is RoHS compliant and has a power supply rejection ratio of 54dB. It is packaged in a TSOT package and has an operating supply current of 30uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LT1964ES5-BYP#PBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TSOT |
| Dropout Voltage | 340mV |
| Max Input Voltage | -1.9V |
| Min Input Voltage | -20V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 30uA |
| Output Current | 200mA |
| Output Voltage | -20V |
| Polarity | Negative |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 54dB |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices LT1964ES5-BYP#PBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
