
Negative linear voltage regulator, -5V output, 200mA output current. Features a low dropout voltage of 340mV and a minimum current limit of 220mA. Operates with input voltages from -1.9V to -20V, and offers a typical supply current of 30uA. Packaged in a 5-pin TSOT-23, this RoHS compliant component is suitable for automotive applications and operates across a temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LT1964IS5-5#TRMPBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Dropout Voltage | 340mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Min Current Limit | 220mA |
| Max Input Voltage | -1.9V |
| Min Input Voltage | -20V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30uA |
| Output Current | 200mA |
| Output Voltage | -5V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Negative |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 54dB |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices LT1964IS5-5#TRMPBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
