Single-channel differential operational amplifier featuring a 100kHz gain bandwidth product and 105kHz -3dB bandwidth. Offers a 5.2mV maximum input offset voltage and 2MΩ input resistance. Operates with dual supply voltages from ±1.35V to ±18V or single supply from 2.4V to 36V. Provides 70dB common mode rejection ratio and 80dB power supply rejection ratio. Packaged in an SOIC case, this amplifier has a slew rate of 0.55V/µs and an output current of 22mA per channel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| -3db Bandwidth | 105kHz |
| Amplifier Type | DIFFERENTIAL |
| Package/Case | SOIC |
| Common Mode Rejection Ratio | 70dB |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5.2mV |
| Input Resistance | 2MR |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Dual Supply Voltage | 18V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 2.4V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 100kHz |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 140uA |
| Output Current per Channel | 22mA |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| RoHS Compliant | No |
| Slew Rate | 0.55V/µs |
| RoHS | Not Compliant |