
Adjustable positive LDO regulator with 1.24V to 60V output voltage and 0.25A maximum output current. Features a 16-pin TSSOP EP package with exposed pad, surface mount capability, and gull-wing leads. Operates from a 4V to 80V input voltage range, offering low dropout voltages of 0.16V at 10mA, 0.25V at 50mA, and 0.4V at 250mA. Includes current limit, reverse battery/current protection, shutdown, and thermal protection. Extended operating temperature range from -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LT3013MPFE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOP |
| Package/Case | TSSOP EP |
| Package Description | Thin Shrink Small Outline Package, Exposed Pad |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 16 |
| PCB | 16 |
| Package Length (mm) | 5.1(Max) |
| Package Width (mm) | 4.5(Max) |
| Package Height (mm) | 0.95(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 1.1(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.65 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | MO-153ABT |
| Type | LDO |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.24 to 60V |
| Polarity | Positive |
| Maximum Output Current | 0.25A |
| Minimum Input Voltage | 4V |
| Maximum Input Voltage | 80V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.16@10mA|0.25@50mA|0.4@250mAV |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.23@10mA|0.34@50mA|0.49@250mAV |
| Line Regulation | 5mV |
| Load Regulation | 12mV |
| Junction to Ambient | 40°C/W |
| Junction to Case | 16°C/W |
| Reference Voltage | 1.24V |
| Typical Quiescent Current | 0.065mA |
| Special Features | Current Limit|Reverse Battery Protection|Reverse Current Protection|Shutdown|Thermal Protection |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Cage Code | 24355 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | Yes |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Analog Devices LT3013MPFE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.