The LT3060EDC-1.2#TRMPBF is a 1.2V fixed linear voltage regulator with a dropout voltage of 300mV. It can handle a maximum input voltage of 45V and a minimum input voltage of 1.6V. The device operates within a temperature range of -40°C to 125°C. It has a maximum output current of 100mA and an operating supply current of 40uA. The LT3060EDC-1.2#TRMPBF is available in a DFN package and is packaged on a tape and reel. It is RoHS compliant but not SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Analog Devices LT3060EDC-1.2#TRMPBF technical specifications.
| Package/Case | DFN |
| Dropout Voltage | 300mV |
| Min Current Limit | 110mA |
| Max Input Voltage | 45V |
| Min Input Voltage | 1.6V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Nominal Output Voltage | 1.2V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 40uA |
| Output Current | 100mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.2V |