The LT3060EDC-1.8#TRPBF is a 1.8V linear voltage regulator with a maximum output current of 100mA. It operates from a maximum input voltage of 45V and a minimum input voltage of 1.6V. The device is packaged in a DFN package and is available in quantities of 2500. The LT3060EDC-1.8#TRPBF is RoHS compliant and operates over a temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Analog Devices LT3060EDC-1.8#TRPBF technical specifications.
| Package/Case | DFN |
| Dropout Voltage | 300mV |
| Min Current Limit | 110mA |
| Max Input Voltage | 45V |
| Min Input Voltage | 1.6V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 40uA |
| Output Current | 100mA |
| Output Voltage | 1.8V |