
The LT3518EUF#PBF is a QFN-packaged buck-boost LED driver from Analog Devices. It operates at a frequency of 2.5MHz and can supply up to 1.5A of current at an output voltage of 7V. The device is suitable for use in temperatures ranging from -40°C to 125°C and is compliant with RoHS regulations. The LT3518EUF#PBF is available in a QFN package with a quantity of 91 units per package, packaged in rail/Tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LT3518EUF#PBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | QFN |
| Frequency | 2.5MHz |
| Height | 0.7mm |
| Length | 4mm |
| Max Input Voltage | 30V |
| Min Input Voltage | 3V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 10mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Segments | 3 |
| Output Current | 1.5A |
| Output Voltage | 7V |
| Package Quantity | 91 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 10mA |
| Topology | Buck-Boost |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices LT3518EUF#PBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
