
LED Driver 2200uA Supply Current Automotive 16-Pin MSOP EP Tube
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LT3761HMSE#PBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOP |
| Package/Case | MSOP EP |
| Package Description | Micro Small Outline Package, Exposed Pad |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 16 |
| PCB | 16 |
| Package Length (mm) | 4.04 |
| Package Width (mm) | 3 |
| Package Height (mm) | 0.86 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.1(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Operating Supply Voltage | 60V |
| Maximum Supply Current | 2200uA |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5|9|12|15|18|24V |
| Cage Code | 24355 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | Yes |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Analog Devices LT3761HMSE#PBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.