
Synchronous step-down DC-DC controller with adjustable output voltage from 1.19V to 30V and a maximum output current of 1.2A. Input voltage range is 4.3V to 38V. Features a 10-pin DFN EP package with exposed pad, measuring 3mm x 3mm x 0.75mm, suitable for surface mounting. Operating temperature range is -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LT3971EDD#PBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DFN |
| Package/Case | DFN EP |
| Package Description | Dual Flat Package No Lead, Exposed Pad |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 10 |
| PCB | 10 |
| Package Length (mm) | 3 |
| Package Width (mm) | 3 |
| Package Height (mm) | 0.75(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 0.75 |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | MO-229WEED-2 |
| Type | Synchronous Step Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.19 to 30V |
| Maximum Output Current | 1.2A |
| Minimum Input Voltage | 4.3V |
| Maximum Input Voltage | 38V |
| Switching Regulator | Yes |
| Line Regulation | 0.01%/V |
| Typical Switch Current | 2.4A |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Cage Code | 24355 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | Yes |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Analog Devices LT3971EDD#PBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.