
The LT4250LCN8#PBF is a single-output hot swap controller from Analog Devices, packaged in a DIP case. It operates over a temperature range of 0°C to 70°C and is compliant with RoHS regulations. The device has a maximum supply voltage of -80V and a minimum supply voltage of -20V. It is available in quantities of 50, packaged in rail/Tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LT4250LCN8#PBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Depth | 6.48mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.16mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | -80V |
| Min Supply Voltage | -20V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices LT4250LCN8#PBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
