
The LT4250LIS8#PBF is a hot swap controller from Analog Devices, packaged in a SOIC package, with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is designed to operate within a supply voltage range of -80V to -20V. This component is lead free and RoHS compliant. It is available in a package quantity of 100, packaged in rail/tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LT4250LIS8#PBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Depth | 3.99mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | -80V |
| Min Supply Voltage | -20V |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices LT4250LIS8#PBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
