
LT5522 - 600MHz to 2.7GHz High Signal Level Downconverting Mixer; Package: QFN; Pins: 16; Temperature Range: -40°C to 85°C
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LT5522EUF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | QFN EP |
| Frequency | 400MHz |
| Gain | -0.2dB |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 4mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Noise Figure | 13.9dB |
| Nominal Supply Current | 56mA |
| Operating Supply Current | 68mA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 91 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Gain | -0.7dB |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | LT5522 |
| Thickness | 750um |
| Width | 4mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Analog Devices LT5522EUF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
