
Up/Down Conversion Mixer IC with a 4GHz bandwidth, operating from 10kHz to 4GHz. Features 2.4dB gain and a 9.3dB noise figure. Surface mountable in a 3mm x 3mm x 0.7mm DFN package. Requires 2.7V to 5V supply voltage, with a typical operating voltage of 3V and 12mA current. Suitable for operation between -40°C and 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LT5560EDD#PBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 4GHz |
| Package/Case | DFN |
| Frequency | 10kHz |
| Gain | 2.4dB |
| Height | 0.7mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3mm |
| Max Frequency | 4GHz |
| Min Frequency | 10kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Noise Figure | 9.3dB |
| Operating Supply Current | 12mA |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Package Quantity | 121 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Gain | 2.7dB |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LT5560 |
| Width | 3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices LT5560EDD#PBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
