
Dual micropower zero-drift operational amplifier featuring internal capacitors. Achieves 150dB voltage gain and a 200kHz gain bandwidth product. Offers 3uV input offset voltage and 30pA input bias current. Operates with dual supply voltages from 2.375V to 8V, with a maximum supply voltage of 16V. Features 105dB common mode rejection ratio and 105dB power supply rejection ratio. Housed in a DIP package, this RoHS compliant component consumes 60uA operating supply current.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LTC1047CN8#PBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Common Mode Rejection Ratio | 105dB |
| Dual Supply Voltage | 3V |
| Gain Bandwidth Product | 200kHz |
| Height | 3.3mm |
| Input Bias Current | 30pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3uV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.16mm |
| Max Dual Supply Voltage | 8V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.375V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Current | 550uA |
| Max Supply Voltage | 16V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 200kHz |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 60uA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 105dB |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Slew Rate | 0.2V/µs |
| Unity Gain Bandwidth Product | 200kHz |
| Voltage Gain | 150dB |
| Width | 6.48mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices LTC1047CN8#PBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
