
Low power, zero-drift operational amplifier featuring internal capacitors. Offers 800kHz bandwidth and 0.8V/µs slew rate. Achieves 160dB voltage gain with 110dB CMRR and PSRR. Operates from dual supplies of 2.375V to 8V or single supply of 4.75V to 18V, with a nominal operating supply voltage of 15V and 200µA quiescent current. Features 2µV input offset voltage and 15pA input bias current. Packaged in an 8-pin DIP.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LTC1049CN8#PBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 800kHz |
| Package/Case | DIP |
| Common Mode Rejection Ratio | 110dB |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Gain Bandwidth Product | 800kHz |
| Height | 3.3mm |
| Input Bias Current | 15pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2uV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.16mm |
| Max Dual Supply Voltage | 8V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.375V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 18V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 800kHz |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 200uA |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 110dB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Slew Rate | 0.8V/µs |
| Unity Gain Bandwidth Product | 800kHz |
| Voltage Gain | 160dB |
| Width | 6.48mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices LTC1049CN8#PBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
