
14-bit, 2-channel serial digital-to-analog converter (DAC) with a 900kS/s conversion rate. Features unipolar voltage output, 4LSB integral nonlinearity, and 24LSB full-scale error. Operates from a 2.7V to 5.5V single supply voltage. Packaged in a 16-pin SSOP for surface mounting. RoHS compliant and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LTC1654IGN#PBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SSOP |
| Conversion Rate | 900KS/s |
| Converter Type | GENERAL PURPOSE |
| Full Scale Error | 24LSB |
| Height | 1.5mm |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4LSB |
| Interface | Serial |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.98mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 14 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Converters | 2 |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Output Polarity | Unipolar |
| Output Type | Voltage |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Resolution | 14b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sampling Rate | 900000S/s |
| Settling Time | 8.5us |
| Supply Type | Single |
| Width | 3.99mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices LTC1654IGN#PBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
