Analog Devices LTC1734ES6-4.2#TRPBF technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-6 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Charge Current | 700mA |
| Max Input Voltage | 8V |
| Min Input Voltage | 4.55V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 8V |
| Min Supply Voltage | 4.55V |
| Number of Cells | 1 |
| Output Current | 700mA |
| Output Voltage | 4.2V |