
LINEAR TECHNOLOGY LTC1734LES6-4.2#TRMPBF IC, BATT CHARGER, LI-ION, SOT23
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LTC1734LES6-4.2#TRMPBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-23-6 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Charge Current | 180mA |
| Max Input Voltage | 8V |
| Min Input Voltage | 4.55V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Voltage | 4.2V |
| Max Supply Voltage | 8V |
| Min Supply Voltage | 4.55V |
| Number of Cells | 1 |
| Output Current | 180mA |
| Output Voltage | 4.2V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices LTC1734LES6-4.2#TRMPBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
