Analog Devices LTC4002ES8-8.4#TRPBF technical specifications.
| Package/Case | SOIC |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 22V |
| Min Input Voltage | 8.9V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 22V |
| Min Supply Voltage | 8.9V |
| Number of Cells | 2 |
| Output Voltage | 8.4V |