Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apem AV19402ZQE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 1.4mm |
| Actuator Material | Brass |
| Actuator Type | Round, Button, Flush |
| Contact Current Rating | 8A |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 3A |
| Electrical Life | 10000Cycles |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mount | Panel, Front |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP54, Water Resistant |
| Series | AV |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 120V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apem AV19402ZQE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
