This DPST toggle switch features a sealed design with a round lever actuator and quick connect termination. It has a maximum current rating of 15 amps at 28 volts DC and can withstand up to 250 volts AC. The switch has an electrical life of 10,000 cycles and can operate within a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Sealed |
| Pole Throw Configuration | DPST |
| Switch Configuration | OFF Mom |
| Max Current Rating | 15@28VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 28V |
| Electrical Life | 10000Cycles |
| Actuator Style | Round Lever |
| Termination Style | Quick Connect |
| Mounting | Panel Mount with Threads |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |