This 4-position DIP slide switch features a PBT, glass, and polybutylene body material and a bronze contact with gold plating. It has a current rating of 50mA and a DC rated voltage of 24V. The switch is designed for through-hole mounting and has a terminal pitch of 2.54mm. It can operate within a temperature range of -20°C to 70°C and has a mechanical life of 5000 cycles.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apem DA04 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Slide (Standard) |
| Body Material | PBT, Glass, Polybutylene |
| Package/Case | DIP |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 50mA |
| Electrical Life | 2000Cycles |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Mechanical Life | 5000Cycles |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Positions | 4 |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Series | DA |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| DC Rated Voltage | 24V |
| Washable | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apem DA04 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.