
6-position SPST slide DIP switch with gold/nickel plated bronze contacts, rated for 50mA and 24V DC. Features a straight, through-hole mount with a 2.54mm terminal pitch and a standard slide actuator. PBT, glass, and polybutylene body construction ensures durability with a 2000-cycle electrical life and 5000-cycle mechanical life. Operating temperature range is -20°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apem DS06 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 1.25mm |
| Actuator Material | Glass fibre, Polybutylene |
| Actuator Type | Slide (Standard) |
| Body Material | PBT, Glass, Polybutylene |
| Package/Case | DIP |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold, Nickel |
| Current Rating | 50mA |
| Electrical Life | 2000Cycles |
| Height | 6.9mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 24V |
| Mechanical Life | 5000Cycles |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Positions | 6 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 27 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Series | DS |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| DC Rated Voltage | 24V |
| Washable | No |
| Width | 10.16mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apem DS06 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
