Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apem IHSH36F6 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Color | Red |
| Actuator Type | PLUNGER |
| Body Color | Black |
| Current Rating | 50mA |
| Illumination Type | Illuminated |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 50mA |
| Max Output Voltage | 28V |
| Mount | Panel, Front |
| Operating Force | 612gf |
| Packaging | Tray |
| Ratings | IP67, Waterproof, Dust Tight |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | IH |
| Supply Current | 5mA |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination | Wire Leads |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 28V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apem IHSH36F6 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
