
This 10-position SPST slide actuator switch features a thermoplastic body and bronze contacts with gold and nickel plating. It has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -20°C. The switch is rated for 24V DC and has a electrical life of 1000 cycles. It is available in a surface mount package with a gull wing termination and a terminal pitch of 1.27mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apem IKH1003000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 0mm |
| Actuator Material | Thermoplastic |
| Actuator Type | Slide (Standard) |
| Body Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold, Nickel |
| Electrical Life | 1000Cycles |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 24V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Positions | 10 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 33 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | IKH |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | SPST |
| DC Rated Voltage | 24V |
| Washable | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apem IKH1003000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
