
SPST momentary-tactile keypad switch with a 0.05A, 12VDC rating. Features a 1.86N operating force, 0.25mm switch travel, and 0.5mm actuator length. Constructed with bronze and stainless steel contacts with silver plating, and a nylon/polyamide actuator. Designed for surface mount applications with straight orientation and gull wing termination. Offers 100,000 electrical and mechanical life cycles, operating between -20°C and 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apem MJTP1125B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 0.5mm |
| Actuator Material | Nylon, Polyamide, PA46 |
| Actuator Type | Standard |
| Contact Material | Bronze, Stainless Steel |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 50mA |
| Electrical Life | 100000Cycles |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 12V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Force | 160gf |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MJTP |
| Switch Function | Off-Mom |
| Switch Travel | 0.25mm |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | SPST |
| DC Rated Voltage | 12V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apem MJTP1125B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
