
This standard round toggle switch features a chrome actuator with a length of 7.5mm and a silver contact material. It has a current rating of 4A and an electrical life of 40,000 cycles. The switch is rated for a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -20°C. It is available in a package quantity of 25 and is packaged in bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apem SW236A7 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Color | Chrome |
| Actuator Length | 7.5mm |
| Actuator Material | Brass, Chrome |
| Actuator Type | Standard Round |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 4A |
| Electrical Life | 40000Cycles |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole, Brackets |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Bulk |
| Series | S |
| Switch Function | On-On |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 30V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apem SW236A7 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.