Switch Toggle ON None ON SP Lever PC Pins 20VAC 20VDC 0.4VA Thru-Hole
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Washable |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Switch Configuration | ON None ON |
| Max AC Voltage Rating | 20V |
| Max DC Voltage Rating | 20V |
| Max Power Rating | 0.4VA |
| Actuator Style | Lever |
| Termination Style | PC Pins |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |