The SPDT rocker switch has a maximum AC voltage rating of 20V and a maximum power rating of 0.4W at 20VAC or 20VDC. It is designed for through hole mounting and operates within a temperature range of -20 to 85°C. The switch configuration is ON ON, with a pole throw configuration of SPDT.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apem SWW236CD-6 X653 U620 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | Through Hole |
| Switch Configuration | ON ON |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Max AC Voltage Rating | 20V |
| Max DC Voltage Rating | 20V |
| Max Power Rating | 0.4@20VAC 20VDCVA |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 3G3K6 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8536509065 |
| Schedule B | 8536509065 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Apem SWW236CD-6 X653 U620 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.