The SWW236CD-7CECC is a SPDT toggle switch with a max AC voltage rating of 20V and a max DC voltage rating of 20V. It has a max power rating of 0.4W at 20VAC or 20VDC. The switch features a short lever actuator style and PC pins termination style. It is designed for PC mount with bracket and has an electrical life of 100,000 cycles. The operating temperature range is from -20°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Washable |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Switch Configuration | ON ON |
| Max AC Voltage Rating | 20V |
| Max DC Voltage Rating | 20V |
| Max Power Rating | 0.4@20VAC 20VDCVA |
| Electrical Life | 100000Cycles |
| Actuator Style | Short Lever |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | PC Mount with Bracket |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |