The SWW239CD-7CECC is a SPDT toggle switch with a maximum AC voltage rating of 20V and a maximum DC voltage rating of 20V. It has a maximum power rating of 0.4W at 20VAC or 20VDC. The switch has an electrical life of 50,000 cycles and is designed for PC mount with bracket applications. It can operate within a temperature range of -20°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Washable |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Switch Configuration | ON OFF ON |
| Max AC Voltage Rating | 20V |
| Max DC Voltage Rating | 20V |
| Max Power Rating | 0.4@20VAC 20VDCVA |
| Electrical Life | 50000Cycles |
| Actuator Style | Short Lever |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | PC Mount with Bracket |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |