This DPDT toggle switch features a washable design and a short lever actuator style. It has a maximum current rating of 5 amps at 125 volts AC and a maximum AC voltage rating of 250 volts. The switch is suitable for operation in temperatures ranging from -20 to 85 degrees Celsius. It is mounted on a PC board with a bracket and features PC pins for termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Washable |
| Pole Throw Configuration | DPDT |
| Switch Configuration | ON Mom |
| Max Current Rating | 5@125VACA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Max DC Voltage Rating | 30V |
| Electrical Life | 40000Cycles |
| Actuator Style | Short Lever |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | PC Mount with Bracket |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |