
The TP32W003000 is a 20V rated, SPDT on-momentary switch with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -30°C. It features a brass contact material with gold plating and a glass and polyamide actuator. The switch is available in a bulk packaging quantity of 100 pieces and is RoHS compliant. It has a right-angle orientation and a through-hole mount. The switch has a long electrical life of 60,000 cycles.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apem TP32W003000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 3.55mm |
| Actuator Material | Glass, Polyamide |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Electrical Life | 60000Cycles |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 20V |
| Max Voltage Rating (DC) | 20V |
| Mount | Through Hole |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TP |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 20V |
| DC Rated Voltage | 20V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apem TP32W003000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
