
The TP33P003000 switch features a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -30°C. It has a maximum voltage rating of 20V AC and DC, and an electrical life of 60,000 cycles. The switch is available in a package quantity of 100, packaged in bulk, and is RoHS compliant. It has a straight orientation and a termination of PC Pin.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apem TP33P003000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 3.55mm |
| Actuator Material | Glass, Polyamide |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Electrical Life | 60000Cycles |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 20V |
| Max Voltage Rating (DC) | 20V |
| Mount | Through Hole |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TP |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 20V |
| DC Rated Voltage | 20V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apem TP33P003000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
