This SPST pushbutton switch is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 85°C. It can handle a current rating of 500mA and is rated for a DC voltage of 48V. The switch has an electrical life of 20000 cycles and is compliant with RoHS regulations. It is available in a bulk packaging quantity of 100 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apem TP33P018000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 500mA |
| Electrical Life | 20000Cycles |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TP |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 48V |
| DC Rated Voltage | 48V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apem TP33P018000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.