The TP33W00850036 is a 20V SPST off-mom round button switch from Apem. It features a through hole mount and operates over a temperature range of -30°C to 85°C. With a high electrical life of 60,000 cycles, this switch is suitable for various applications. The switch is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 100.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apem TP33W00850036 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Round, Button |
| Electrical Life | 60000Cycles |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TP |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 20V |
| DC Rated Voltage | 20V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apem TP33W00850036 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.