
The TP33WS83500 is a surface mount pushbutton switch with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a contact current rating of 400mA and a maximum voltage rating of 20V AC and DC. The switch has a throw configuration of SPST and SPDT and is terminated with gull wing leads. It is packaged in tape and reel with 700 units per package and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apem TP33WS83500 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Length | 4.5mm |
| Actuator Material | Plastic |
| Actuator Type | PLUNGER |
| Contact Current Rating | 400mA |
| Contact Material | Brass, Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Electrical Life | 60000Cycles |
| Length | 8.1mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 20V |
| Max Voltage Rating (DC) | 20V |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 700 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SMT TP |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | SPST, SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 20V |
| DC Rated Voltage | 20V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apem TP33WS83500 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
