
This 20V DPDT through hole pushbutton switch has a minimum operating temperature of -30°C and a maximum operating temperature of 85°C. It is RoHS compliant and has a life of 60,000 cycles. The switch is available in a package quantity of 100 and is packaged in bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apem TP42MW03000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Electrical Life | 60000Cycles |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TP |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Wire Wrap |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 20V |
| DC Rated Voltage | 20V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apem TP42MW03000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.