This DPDT pushbutton switch features a short round plunger actuator and a maximum power rating of 0.4 watts at 20 volts AC or DC. It has a maximum operating temperature range of -30 to 85°C and a mechanical life of 60,000 cycles. The switch is designed for bracket mount or through hole mounting and has a termination style of PC pins. It is suitable for applications requiring a DPDT configuration and momentary contact functionality.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Switch Configuration | ON Mom |
| Pole Throw Configuration | DPDT |
| Actuator Style | Short Round Plunger |
| Max AC Voltage Rating | 20V |
| Max DC Voltage Rating | 20V |
| Max Power Rating | 0.4@20VAC 20VDCVA |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | Bracket Mount/Through Hole |
| Electrical Life | 60000Cycles |
| Body Orientation | Straight |
| Switch Function | Momentary Contact |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |