This DPST momentary contact switch features a short round plunger actuator and a maximum AC voltage rating of 20V. It has a maximum power rating of 0.4W at 20VAC or 20VDC and is terminated with PC pins. The switch is designed for through hole mounting and has an electrical life of 60,000 cycles. It operates within a temperature range of -30°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Switch Configuration | OFF Mom |
| Pole Throw Configuration | DPST |
| Actuator Style | Short Round Plunger |
| Max AC Voltage Rating | 20V |
| Max DC Voltage Rating | 20V |
| Max Power Rating | 0.4@20VAC 20VDCVA |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | Through Hole |
| Electrical Life | 60000Cycles |
| Body Orientation | Straight |
| Switch Function | Momentary Contact |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |