Switch Push Button OFF Mom DPST Short Round Plunger 0.5A 48VAC 48VDC Momentary Contact Thru-Hole PC Pins
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Switch Configuration | OFF Mom |
| Pole Throw Configuration | DPST |
| Actuator Style | Short Round Plunger |
| Max Current Rating | 0.5@48VAC 48VDCA |
| Max AC Voltage Rating | 48V |
| Max DC Voltage Rating | 48V |
| Termination Style | PC Pins |
| Mounting | Through Hole |
| Electrical Life | 20000Cycles |
| Body Orientation | Right Angle |
| Switch Function | Momentary Contact |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |