Switch Push Button OFF Mom DPST Short Round Plunger 20VAC 20VDC 0.4VA Momentary Contact Bracket Mount/Through Hole PC Pins
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Electrical Life | 60000Cycles |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TP |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPST |
| Voltage Rating (AC) | 20V |
| DC Rated Voltage | 20V |
| RoHS | Compliant |