The TS1A1U00A is a 2-pole panel mount joystick switch with an operating force of 310gf. It features a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The switch is rated for IP67, waterproof, and water resistant, making it suitable for harsh environments. It has a mechanical life of 1,000,000 cycles and is available with wire leads.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apem TS1A1U00A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Mechanical Life | 1000000Cycles |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 5.01V |
| Mount | Panel |
| Number of Poles | 2 |
| Operating Force | 310gf |
| Ratings | IP67, Waterproof, Water Resistant, Dust Tight, IP68 |
| Series | TS |
| Termination | Wire Leads |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apem TS1A1U00A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.