The TSAA1S09A is a 2-position specialty joystick switch from Apem, rated for operation between -40°C and 85°C. It features an IP68/IP69K rating for dust and water resistance. With a mechanical life of 1,000,000 cycles, this switch is designed for demanding applications. Its dimensions are 33.27mm in height and 29.7mm in length.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Number of Directions | 2 |
| Max DC Voltage Rating | 5.01VDC |
| Number of Poles | 2 |
| Mechanical Life | 1000000Cycles |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Operating Temperature | -40 to 85°C |
| Height | 33.27mm |
| Product Length | 29.7mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |