
Analog Circuit, 1 Func, MBFM8, HERMETIC SEALED, TO-3, 8 PIN
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apex PB58 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| -3db Bandwidth | 1MHz |
| Amplifier Type | POWER |
| Package/Case | TO-3-8 |
| Input Offset Voltage (Vos) | 750mV |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 14mA |
| Output Current per Channel | 1.5A |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Apex Precision Power® |
| Slew Rate | 100V/µs |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apex PB58 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
