The API Delevan 0805-8N2K is a surface mount fixed inductor with a nonstandard package and ceramic core material. It has a DC resistance of 120 milliohms and an inductance of 8.2 nanohenries. The inductor operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is not RoHS compliant. It is available on tape and reel and has a self resonant frequency of 4.7 GHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan 0805-8N2K datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ceramic |
| DC Resistance (DCR) | 120mR |
| Inductance | 8.2nH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 4.7GHz |
| Series | 805 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 250MHz |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan 0805-8N2K to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.